Ushtrime për qenin dhe jetesa e shëndetshme

Ushtrimet e qenve ndihmojnë qenin tuaj të kontrollojë peshën e tij dhe të arrijë gjendjen e tij ideale të trupit, të krijojë energji dhe të mbajë një sistem të fortë kardiovaskular dhe imunitar. Dhe nëse i bashkoheni në këto ushtrime, do të merrni gjithashtu të gjitha ato përfitime shëndetësore!

Edhe pse për shumë prej nesh “stërvitja” dhe “argëtimi” nuk shkojnë mirë së bashku, për miqtë tanë katërputroshë, një stërvitje gjithmonë nxjerr në pah anën e tyre të lumtur të tundjes së bishtit. Por ushtrimet e qenve nuk janë vetëm për të shmangur mërzinë e kafshës suaj. Ecja e qenit tuaj çdo ditë është gjithashtu çelësi për ta mbajtur atë në formë dhe të shëndetshëm, si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Për fat të mirë, ka shumë mënyra zbavitëse dhe të lehta për të kryer detyrën e “stërvitjes së qenve” çdo ditë, por përpara se të arrijmë tek këto ide kryesore për stërvitjen e qenve, ja çfarë e bën një qen aktiv dhe të lumtur.

Përfitimet e qenit nga ushtrimet

Mbajtja e qenit tuaj aktiv dhe të stërvitur, bën më shumë sesa ta mbani kafshën tuaj në formë. Ushtrimi i qenve ka shumë përfitime:

Largon obezitetin duke djegur kaloritë e tepërta.

I mban ata të sillen mirë, pasi nuk duhet të kërkojnë mënyra kreative për t’u argëtuar, si p.sh. mobiljet ose lehja

E mban trurin e tyre aktiv, veçanërisht nëse përfshini lojëra dhe enigma si pjesë e rutinës së tyre të stërvitjes.

Është një antistres i shkëlqyer, pasi ushtrimet e qenve mund t’ju ndihmojnë të dyve ta largoni atë.

Zvogëlon mundësinë e problemeve shëndetësore si artriti, displazia e ijeve ose probleme të lidhura me obezitetin si diabeti ose sëmundjet e zemrës.

Krijon një lidhje më të fortë mes jush duke u ushtruar në mënyra të ndryshme.

 

Llojet e ushtrimeve të qenve

Ndihma e qenit tuaj të qëndrojë në formë nuk duhet të jetë kurrë një punë e përditshme për asnjërin prej jush. Ushtrimet e qenve duhet të jenë argëtuese dhe të ndryshme; ato nuk duhet vetëm të jenë udhëtime të gjata dhe që kërkojnë kohë. Nëse qeni juaj bën të njëjtin ushtrim çdo ditë, ai do të mërzitet po aq sa ju.

Ushtrime për raca të ndryshme të qenve

Sigurisht, disa raca vetë nga natyra, duan ushtrime më të shpeshta dhe energjike se të tjerat. Raca të ndryshme preferojnë aktivitete të ndryshme, kështu që ka një sërë ushtrimesh të qenve që mund të merrni parasysh.

Ju mund të zgjidhni ushtrimet dhe lojërat tuaja sipas rolit për të cilin qeni juaj u edukua fillimisht. Mësoni më shumë se si të kujdeseni për preferencat instiktive të qenit tuaj për stërvitje dhe lojë, dhe zbuloni e përfshini talentet e integruara të qenit tuaj me ushtrimet e tyre!

Si ndikon mosha në stërvitjen e qenit tuaj?

Është e natyrshme që ushtrimet e qenve të ndryshojnë ndërsa qeni juaj rritet dhe piqet. Ja çfarë duhet të keni parasysh kur nivelet e energjisë dhe aftësitë fizike ndryshojnë.

Ushtrime për qentë e moshuar

Nëse qeni juaj është më i vjetër, ai mund të preferojë një shëtitje më të qetë, por kjo nuk do të thotë se ata nuk do të shijojnë gjithashtu ndryshimin e peizazhit. Ju ende mund të ndryshoni shëtitjet e tyre dhe terrenin që kalojnë, dhe të siguroheni që ata të kenë shumë gjëra interesante për të parë dhe nuhatur.

Çfarë duhet të bëni nëse qeni juaj nuk është mësuar me ushtrime?

Nëse qeni juaj nuk është mësuar me ushtrime të rregullta, por ju keni vendosur të filloni një rutinë, filloni me butësi – do të jetë më e lehtë për të dy ju dhe do të jeni në gjendje të krijoni pak qëndrueshmëri. Filloni ushtrimin e rutinës së qenit tuaj me periudha të shkurtra aktiviteti me shpejtësi të ngadaltë, duke rritur gradualisht kohën, shpejtësinë dhe distancën derisa qeni juaj të marrë sasinë e duhur të ushtrimeve për madhësinë, racën dhe peshën e tij.

Qeni juaj do të jetë më i lumtur nëse fillon të ecë ose vrapojë në sipërfaqe të buta si papastërtia, rëra ose bari derisa putrat të forcohen. Vlen të merret në konsideratë që në fillim ta mbani qenin tuaj në avantazh, në mënyrë që ata të mos shkojnë vetëm kur dilni duke ecur ose vrapuar – edhe pse nëse keni një kafshë shtëpiake të fortë ose entuziaste, një qafore ose rrip do t’ju japë më shumë kontroll dhe paqe mendjes! Nëse ata do të jenë të papjekur, sigurohuni që qeni juaj të ketë trajnim të mirë rikujtues.

Nëse qeni juaj ka një histori problemesh mjekësore, mund të konsideroni të punoni me veterinerin tuaj për të planifikuar një program të mirë ushtrimesh që është i dobishëm për nevojat e tyre të veçanta.

A duhet të bëjnë ushtrime qentë pasi hanë?

Rekomandohet që pronarët e kafshëve shtëpiake të shmangin ushtrimin e qenve menjëherë para ose pasi qeni i tyre të ketë ngrënë, pasi stomaku i mbushur, me ecje ose vrap, mund të shkaktojë shqetësime të tretjes. Përveç kësaj, qeni juaj do të përfitojë vërtet nga konsumimi i mjaftueshëm i ujit gjatë vakteve, gjë që do t’i mbajë të hidratuar mirë dhe gati për stërvitje!

Ushtrimi i qenve dhe moti

Pavarësisht nëse moti është i lagësht dhe i ftohtë ose i ngrohtë dhe me diell, qeni juaj ka ende nevojë për një dozë të rregullt stërvitjeje për ta mbajtur atë në gjendjen e tij më të mirë. Sigurisht, moti shumë i ngrohtë ose shumë i ftohtë paraqet sfida shtesë për qenin tuaj dhe ju – për shembull, qeni juaj mund të vuajë nga ngrirja ashtu si njerëzit.

Ushtrimi i qenit tuaj në dimër

Nëse qeni juaj ka ecur në dëborë, fshijini putrat e tij dhe hiqni borën, akullin ose kripën që mund të jetë ngjitur në gëzofin e tij.

Ushtrimi i qenit tuaj në verë

Gjatë muajve të verës, qeni juaj mund të vuajë nga djegia e diellit dhe goditjet nga nxehtësia gjatë shëtitjeve të tyre argëtuese. Përveç gjithë kësaj, putrat e qenit tuaj mund të dëmtohen nga asfalti i nxehtë, ndaj tregohuni shumë të kujdesshëm rreth punimeve në rrugë. Ju mund të konsideroni t’i blini qenit tuaj një palë këpucë nëse ata kanë këmbë shumë të ndjeshme dhe më pas do të jenë gati për çdo rast!

Çfarëdo aktiviteti që ndan qeni juaj me ju, mbani mend se stërvitja së bashku duhet të jetë argëtuese, e larmishme dhe plot kënaqësi për ju të dy!

 

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore