Pse duhet të jemi mirënjohës për miqtë tanë katërputroshë?

Disa arsye pse duhet të jemi mirënjohës për miqtë tanë të mrekullueshëm katërputroshë:

Ata nuk na gjykojnë

Mikut tuaj katërputrosh nuk u interesojnë gjërat e mëposhtme: si dukemi, sa peshojmë, nëse fituam llotarinë ose për kë votuam në zgjedhje. Nga ne, ata duan vetëm pak dashuri dhe vëmendje.

Ata janë gjithmonë të lumtur që na shohin

Qentë e adhurojnë momentin kur kthehemi në shtëpi. Çdo ditë, shi ose borë, ata janë aty për të na përshëndetur me emocionin më të madh. Kush nuk e pëlqen atë lloj mirëseardhjeje?

Ata kujdesen dhe na mbrojnë

Edhe këlyshët më të vegjël mund të na ndihmojnë të ndihemi pak më të sigurt. Ata lehin kur dikush është jashtë dhe na lajmërojnë për vizitorët tek dera. Sigurisht, kjo mund të jetë pak e bezdisshme nganjëherë, por shumica prej nesh ndihen mirënjohës që kanë një mik aq besnik.

Na kujtojnë të jetojmë thjeshtë

Çdo ditë na zbulojnë gjërat e thjeshta. Ata na kujtojnë se shëtitjet e gjata, vrapimi nëpër një fushë të hapur, një lëpirje e lagur në faqe – janë gëzimet e vërteta në jetë.

Na mbajnë në formë

Asgjë nuk do të na motivojë të ngrihemi nga divani dhe të shkojmë për një shëtitje si qentë tanë që lëvizin me shpejtësi pranë derës.

Të gjitha studimet tregojnë për një reduktim të sëmundjeve të zemrës dhe stresit të njeriut. Të dhënat tregojnë gjithashtu për një ndjenjë të ngritur mirëqenieje.

Ata dinë të argëtohen

Merrni një top ose një lodër dhe shikoni fytyrën e qenit tuaj. A nuk duket se është i entuziazmuar? Shanset janë, nëse qentë tanë po kalojnë mirë, edhe ne po kalojmë mirë. Imagjinoni të gjitha gjërat që do të humbnim nëse nuk do të kishim qentë tanë!

Studimet më të fundit nga Universiteti i Helsinkit tregojnë se sa herë që thjesht shikojmë një qen, oksitocina lëshohet në rrjedhat tona të gjakut. Ky është “hormoni i dashurisë” që na jep një ndjenjë të ngrohtë dhe të paqartë.

Ata do të na ngushëllojnë kur jemi të trishtuar

Kur ndihemi të mërzitur, ndonjëherë ngushëllimi më i mirë vjen nga miqtë tanë me katër putra. Në fakt, njerëzit që kanë qen kanë më shumë gjasa të kenë vetëbesim më të mirë dhe priren të jenë më pak të vetmuar, më pak të frikësuar dhe më pak të preokupuar sesa njerëzit që nuk kanë qen.

Pushimet mund të jenë një kohë veçanërisht e vështirë për disa njerëz – kështu që le të jemi mirënjohës që kemi shokë besnikë që do të jenë pranë nesh në çdo rast.

Ata na duan pa kushte

Pavarësisht se kush jemi apo çfarë bëjmë, qentë tanë na duan pa kushte. Nuk ka ultimatume, si p.sh: do të të dua vetëm nëse ma blen atë qaforen deri më 2 janar.

DHE, ata nuk mund të mbajnë mëri. Ata madje do të rrinë me ne kur nuk e kuptojnë fare atë që po bëjmë.

Ata dinë si të të kthejnë buzëqeshjen

Të guxosh të kalosh një orë me qenin tënd dhe të mos buzëqeshësh. Është e pamundur. Plus, nëse po buzëqeshim për shkak të miqve tanë katerputroshë, njerëzit rreth nesh ndoshta po buzëqeshin gjithashtu.

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore