Jeni alergjik nga qentë? Mund të jetë vetëm nga qentë meshkuj

I doni qentë por keni teshtima të pakontrolluara kur jeni në prani të disa prej tyre?

Mund të ketë një zgjidhje që do ishte më e lehtë se reaksionet e alergjive.

Zgjidhni një qen të gjinisë femërore, shkruan CNN.

“Më shumë se 30% e njerëzve që janë alergjikë nga qentë kjo u ndodhë për shkak të një proteine që gjendet në prostatën e qenit tuaj”, tha Dr. Lakiea Wright nga Spitali i Bostonit.

Proteina ishte identifikuar vite më parë, një test i besueshëm gjaku për alergji ishte aprovuar nga administrata amerikane për ushqim dhe ilaçe në maj të vitit të kaluar.

“Nëse jeni alergjik nga ajo proteinë specifike tek qentë meshkuj, ju mund ta toleroni një qen të gjinisë femërore ose pa gjini”, tha Wright.

Alergjitë tek qentë me gëzof janë të zakonshme, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga astma ose alergji në polen dhe pluhur.

3 në 10 njerëz me çfarëdo alergjie do jenë alergjik nga macja apo qeni i tyre, sipas qendrës amerikane për alergji dhe astma.

Nuk janë qimet e kafshëve ato që zgjojnë reaksion alergjik. Është proteina në urinë, jargët dhe qelizat e vdekura të lëkurës ato që shtyjnë sistemin e ndjeshëm imunitar të reagojë. Deri tani janë identifikuar gjashtë lloje të alergjive nga qentë.

“Këtu kemi edhe lajmin e mirë, njerëzit mund të jenë alergjikë ndaj një apo me shumë prej pesë proteinave të qenve, por jo tjerëve, të cilat mund të ndikojnë se çfarë race apo gjinie do të ua ndalojë teshtitjen. Për shkak se qentë kanë një apo më shumë lloje të proteinave, nuk ekziston qeni hipoalergjik”,  tha Wright.

“Kur ne dyshojmë për alergji nga qentë, ne testojmë të gjitha llojet e alergjive”, shpjegon Wright, por “ne gjithashtu shikojmë për proteina specifike, për të gjetur diagnozën”.

Tek qeni mashkull, një proteinë e quajtur ‘Can f5’ e bërë në prostatë, kur qeni urinon, proteina mund të shpërndahet në lëkurë dhe gjithë qimet e trupit.

“Këto proteina janë shumë të lehta, kështu që shpërndahen në ajër teksa kafsha lëviz”, tha Wright, duke shtuar se “ato gjithashtu mund të qëndrojnë në ajër për një kohë të gjatë e më pas të ulen në mobilje madje edhe në rroba”.

Si ta kuptoni se jeni alergjik vetëm nga qentë meshkuj?

Filloni duke i dhënë doktorit një histori të simptomave tuaja, kur kanë filluar simptomat?

A ju vjen të teshtini spontanisht apo kur jeni afër qenve meshkuj?

Nëse historiku juaj është indikator i asaj që u tha më sipër, doktori mund të bëjë një test për reaksion nga ‘Can f5’ përmes lëkurës ose test gjaku.

Nëse nuk jeni alergjik ndaj ‘Can f5’, por prapë keni reaksion ju mund të reduktoni ekspozimin ndaj alergjive dhe simptomave që prodhojnë duke ndjekur këta hapa:

Hiqni rrobat me të cilat keni qenë në prani të maceve apo qenve, pastroni qenin me ndonjë furcë, mos e mbani qenin në dhomën e fjetjes si dhe aplikoni pastrim ajri ose kimik sepse mikrobet mund të mbeten për muaj të tërë nëpër mure.

Burimi: https://kallxo.com/lajm/jeni-alergjik-nga-qente-mund-te-jete-vetem-nga-qente-meshkuj/

 

 

 

 

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore