Si ta përgatisni qenin tuaj për ditët në plazh

A po planifikoni ta merrni qenushin tuaj në plazh për herë të parë? Ndërsa moti fillon të nxehet, ju mund të jeni të emocionuar për ta marrë atë – por mund të mos jeni të sigurt se çfarë mund të ndodhë. Ka shumë mundësi që të keni dëgjuar për plazhe miqësore me qentë, por a e dini se çfarë do të thotë kjo?

Planifikoni përpara

Perspektiva për të shkuar në një plazh miqësor me qentë mund të ndezë disa pyetje të reja: Ku duhet të shkoni? Çfarë duhet të sillni?

Shikoni këtë udhëzues të dobishëm, i cili mund t’ju ndihmojë të planifikoni ta merrni qenin tuaj në plazh.

Plazhet miqësore për qentë zakonisht nuk janë të vështira për t’u gjetur, por mund të duhen disa hetime. Shumë plazhe që lejojnë qentë kanë rregulla – nga kërkesa që ata të qëndrojnë me zinxhir dhe të qëndrojnë jashtë zonave specifike deri tek rregullat për ju, për marrjen e qenit tuaj. Nëse keni një plazh të caktuar në mendje, telefononi zyrën e menaxhimit të plazhit ose shikoni në internet për t’u njohur me rregullat.

Nëse dëshironi ta lini qenin tuaj të vrapojë të lirë, mund t’ju duhet të kërkoni për një plazh që i lejon qentë të vrapojnë pa zinxhir. Mbani mend se kjo mund të kërkojë një udhëtim më të gjatë nga sa e kishit parashikuar. Prandaj, mund t’ju duhet të planifikoni itinerarin tuaj në përputhje me rrethanat. Nëse do të udhëtoni larg shtëpisë, një ide e mire është të kërkoni informacionin e kontaktit për klinikat veterinare të urgjencës pranë destinacionit tuaj përfundimtar. (vetëm në rast se qeni juaj do të ketë probleme).

Çfarë të merrni me vete?

Kur shkoni në plazh, zakonisht merrni me vete më shumë sesa thjesht rroba banje. Të marrësh një qen në plazh nuk është ndryshe. Këtu janë disa furnizime që mund të sillni:

 • Ujë në shishe
 • Një tas per ujë
 • Një krevat për qen
 • Peshqir
 • Krem dielli për qenin
 • Jelek shpëtimi i qenit me dorezë
 • Ushqim dhe snacks
 • Lodra lundruese dhe të papërshkueshme nga uji për qen
 • Këpucë për qenin për të mbrojtur putrat e tij nga rëra e nxehtë
 • Syze të posaçme për të mbrojtur sytë e tyre nga dielli dhe kripa
 • Një çantë e ndihmës së shpejtë për qenin
 • Një gjurmues GPS i papërshkueshëm nga uji që mund të ngjitet në qaforen e tyre

Siguria ne plazh

Ndiqni këto këshilla për të minimizuar shanset e qenit tuaj për sëmundje ose lëndim:

Përpara se ta lini qenin tuaj të eksplorojë, kontrolloni plazhin për çdo send që mund të përpiqet të hajë ose objekte të mprehta, të tilla si shishe të thyera, kanaçe me gaz ose guaska deti që mund të shkaktojnë lëndime.

Mos i lini të pinë ujë deti. Nëse vëreni shenja se ai ka etje, ofroni atyre shumë ujë të freskët për të pirë.

Mbroni qenin tuaj nga mbinxehja, gjë që mund të çojë në lodhje nga nxehtësia ose goditje në tru. Mbani një sy mbi ta dhe lërini të shtrihen në një shtrat ose batanije në hije dhe të pinë ujë nëse fillojnë të gulçojnë shumë dhe të ndihen të lodhur. Nëse ata janë të çorientuar – ose nëse frymëmarrja e tyre nuk është normale – kontaktoni menjëherë veterinerin e urgjencës.

Lëreni qenin tuaj të veshë këpucë për të mbrojtur putrat e tij nga djegia në rërë të nxehtë dhe syze të errëta të bëra për qentë si mbrojtje e syve nga dëmtimi i diellit.

Lyeni hundën, veshët dhe çdo zonë tjetër me krem ​​kundër diellit të prodhuar për qentë. Qentë janë po aq të ndjeshëm ndaj djegieve nga dielli dhe kancerit të lëkurës sa ne.

Lëreni qenin tuaj të veshë një jelek shpëtimi kur shkoni për të notuar ose kur angazhoheni në sportet ujore të qenve. Edhe qentë që janë notarë të shkëlqyer mund të lodhen dhe të hasin telashe. Një jelek me një dorezë në anën e pasme do ta bëjë më të lehtë tërheqjen e tyre në breg nëse është e nevojshme.

Sigurohuni që qeni juaj të mbajë një qafore me emrin e tij, duke përfshirë informacionin tuaj të kontaktit, në çdo kohë në rast se ndaheni. Konsideroni të bashkëngjitni një gjurmues GPS të papërshkueshëm nga uji. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për qentë që bëhen kuriozë për krijesa të tjera si pulëbardha ose qen të tjerë në plazh. Nëse qeni juaj është ende një qenush dhe po trajnohet, do t’ju duhet ta mbani pranë vetes. Mund të jetë gjithashtu një ide e mirë të prisni derisa të jenë mjaftueshëm të rritur dhe të trajnohen për të shijuar vërtet një ditë në plazh.

Merrni një minutë për të larë ujin e kripur nga gëzofi i qenit tuaj kur jeni gati për të shkuar në shtëpi. Kjo do ta mbrojë atë nga kruajtja ose lëpirja e tepërt e kripës. Shumica e plazheve publike kanë një stacion dushi në natyrë, por tregohuni të sjellshëm me njerëzit që mund ta përdorin atë.

Ju dëshironi të bëni gjithçka që mundeni për ta bërë të lumtur dhe të paharrueshëm herën e parë të qenit tuaj në plazh. Dhe pasi të jeni përgatitur, do të jeni gjithashtu gati për udhëtimet e ardhshme, që do të thotë se ditët spontane të plazhit me qentë tuaj mund të bëhen traditë verore.

 

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore