Si ndikon vapa tek kafshët shtëpiake?

Rritja e temperaturave dhe ngjarjet e pazakonta të shkaktuara nga moti dhe të nxitura nga ndryshimet klimatike ndikojnë edhe tek kafshët që janë më pranë nesh. Macet, qentë, lepujt, brejtësit, zvarranikët, zogjtë dhe gjitarët e tjerë të vegjël e përjetojnë dhe shfaqin shenja të nxehtësisë së tepërt në mënyra të ndryshme nga ne. Ja çfarë duhet të dini për mënyrën sesi kafshët shtëpiake përpiqen të përballojnë nxehtësinë dhe si mund t’i ndihmoni ata.

Si e freskojnë veten kafshët shtëpiake?

Për të rregulluar temperaturën e trupit njerëzit djersisin nga koka tek këmbët dhe teksa djersa avullon nga lëkura ajo freskon trupin tonë. Kafshët e përjetojnë shumë më ndryshe vapën sesa njërëzit. Qentë dhe macet djersisin vetëm tek putra dhe hunda, ndërsa zogjtë dhe lepujt nuk djersisin fare.

Mënyra kryesore sesi qentë freskohen është e fokusuar tek frymëmarrja e tyre e cila e lejon ujin të avullojë nëpërmjet mushkërive, gjuhës dhe sipërfaqes së jashtme të gojës. Macet lëpijnë gëzofin e tyre dhe teksa pështyma avullon ato freskohen.

Nëse keni pështypjen se po t’i shkurtoni gëzofin kafshëve jeni duke i ndihmuar ata për t’u freskuar duhet ta mendoni dy herë. Gëzofi i ndihmon kafshët që në dimër t’i mbajë ngrohtë dhe në verë t’i mbajë freskët sepse luan rolin e izolatorit. Ai i mbron kafshët edhe nga rrezet e diellit, pasi edhe ato janë po aq të ndjeshme sa njerëzit në këtë pjesë.

Si ndikon nxehtësia ekstreme tek ata?

Nxehtësia ekstreme mund të ndikojë në çrregullimin e termorregullatorëve tek një kafshë dhe kjo mund të jetë edhe fatale për to. Të gjitha kafshët shtëpiake janë më të ndjeshme ndaj nxehtësisë por disa prej tyre kanë një rrezik më të madh si ato me probleme kardiake apo ato që janë mbipeshë. Qentë si bulldogët, pugat apo ‘boston terrier’ kanë gypa të ngushtë në grykët e tyre dhe mund të kenë probleme në nxjerrjen e ajrit.

Mbajtja e kafshëve në ambiente të mbyllura për një kohë të gjatë kur temperaturat janë shumë të larta mund të ndikojë shumë negativisht tek ata sepse kafshët e përjetojnë më ndryshe nga njerëzit çdo situatë. Njerëzit duhet që ta kontrollojnë patjetër temperaturën e ambientit ku ndodhet kafsha shtëpiake sepse çdo gjë mund të ndodhë.

Si t’i mbrojmë kafshët nga nxehtësia ekstreme?

Gjatë kësaj vere duhet që kafshët të mbahen brenda në ambiente më të freskëta dhe larg dritareve apo dyerve ku rrezet e diellit kanë një ndikim shumë të madh. Nëse vendosni që të nxirrni qenin në një shëtitje mundohuni herët në mëngjes ose dhe mbasdite vonë kur temperaturat janë më të ulëta sesa gjatë periudhave të ndryshme të ditës. Sigurojini kafshëve shtëpiake sa më shumë praninë e ujit dhe pse jo qese me akuj ku ata mund të shtrihen dhe të freskohen.

Shenjat se kafsha juaj mund të jetë në ankth nga ekspozimi ndaj nxehtësisë përfshijnë letargji, frymëmarrje të shpejtë, dridhje, shqetësim të tepruar dhe mungesë të zgjatur të oreksit. Nëse shfaqen këto simptoma do të ishte më mirë të kontaktoni me një veteriner për këshilla. Simptomat më të rënda përfshijnë të vjella dhe diarre. Mishrat dhe gjuha e purpurt gri dhe pamundësia për të qëndruar në këmbë janë shenja të shqetësimit ekstrem tek qentë. Zogjtë mund të përpiqen të hapin krahët larg trupave të tyre ose të fillojnë të gulçojnë. Zvarranikët mund të çorientohen dhe ngatërrohen ose të ndalojnë së lëvizuri përreth apo të humbasin vetëdijen. Edukimi i njerëzve për rreziqet ndaj kafshëve shtëpiake të tyre është më jetik se kurrë në këtë kohë me problemet me rritjen e temperaturave dhe ndikimit të ngrohjes globale.

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore