Nga alergjitë ushqimore tek mërzia/ Arsyet pse qentë lëpijnë putrat e tyre

Lëpirja e putrave të qenve nuk është një pamje e pazakontë. Por a keni menduar ndonjëherë pse qeni juaj e bën këtë? “Mund të ketë disa arsye që i bëjnë qentë tuaj të lëpijnë putrat e tyre. Lëndimet, kushtet e lëkurës, faktorët mjedisorë, parazitët dhe alergjitë ushqimore janë ndër disa arsye që e bëjnë qenin tuaj ta bëjë këtë, “tha Bhupender Khanal, Themelues dhe CEO i Dogsee.

Ai shtoi se lëpirja e herëpashershme e putrave është një pjesë e procesit të vetë-kujdesit për qentë. “Megjithatë, nëse e gjeni qenin tuaj duke lëpirë putrat e tij, shikoni faktorët e mëposhtëm për shkakun,” shtoi ai, ndërsa ndau disa pika thelbësore:

Hidhini një sy më poshtë:

1. Alergjitë ushqimore

Ashtu si njerëzit përjetojnë alergji ushqimore që shkaktojnë kruarje të fytit, edhe qentë kanë një simptomë të ngjashme. Ata ndiejnë një ndjesi të pakëndshme ose kruarje në putrat e tyre, të cilat priren t’i lëpijnë – kjo është gjithashtu simptoma më e zakonshme. Ushqimet e qenve dhe ushqimet me përbërës si qumështi, drithërat, soja dhe pula mund të shkaktojnë alergji. Nëse qeni juaj e shfaq këtë veprim vetëm pas vakteve ose kur ushqehet me ushqime specifike, mund të jetë koha për të kuptuar se cilat ushqime janë të sigurta për të.

 

2. Dhimbje

Një qen lëpin putrat e tij është një mënyrë tjetër për të menaxhuar dhimbjen. Nëse vëreni se qeni lëpin të njëjtën putër intensivisht, ai mund të përballet me një dëmtim (si pickimi i bletës, prerje, pickim insektesh, gozhdë e rrënjosur ose djegie). Kontrolloni putrat e qenit tuaj për ndonjë gjë të pazakontë dhe trajtojini me një çantë të ndihmës së shpejtë për kafshët shtëpiake. Sidoqoftë, dërgojeni qenin tuaj për një konsultë veterinere .

3. Ankthi dhe mërzia ndaj ndarjes

Me kalimin e ditës, mes dremitjes dhe lojës, qeni juaj ndoshta po pret që të kthehesh në shtëpi. Ankthi dhe mërzia ndaj ndarjes mund të bëjnë që qeni juaj të lëpijë putrat e tij. Ky zakon mund të grupohet edhe me lehjen, gërmimin ose përtypjen. Për ta bërë më të lehtë këtë periudhë vetmie për ta, përpiquni t’u siguroni gjëra të tilla si batanija e tyre e preferuar ose një lodër përtypëse për t’ia hequr mendjen nga lëpirja e fortë e putrave. Është gjithashtu e rëndësishme që miqtë tanë katërputroshë të kenë ushqimin e duhur dhe ta duan atë që hanë. Shtimi i suplementëve të ushqimit me multivitamina dhe minerale do ta ndihmojë qenin tuaj jo vetëm të qëndrojë i shëndetshëm, por edhe i qetë kur të jeni larguar.

4. Vetë-kujdes

Kur mendojmë për kafshët që kujdesen vetë, shpesh harrojmë se edhe qentë bëjnë gjithashtu. Ashtu si macet, dhe qentë lëpijnë rregullisht putrat dhe zona të tjera për të pastruar çdo papastërti ose mbeturinë që mund të kenë mbledhur në shëtitjet e tyre ose në vende të tjera të pista. Nuk është e nevojshme që kur qeni juaj lëpin putrën e tij të shihet si një alarm. Është një sjellje e shëndetshme dhe një shenjë që qeni juaj dëshiron të jetë i pastër. E vetmja pengesë e vetë-kujdesit nga lëpirja është se kjo bën që frymëmarrja e qenit tuaj të marrë një erë specifike.

5. Parazitët

Ndërsa qentë ecin me të katër putrat, është e lehtë dhe e natyrshme që parazitët dhe krijesat e tjera të vendosen në putrat e tyre. Për shembull, pleshtat, rriqrat, morrat dhe merimangat patjetër që irritojnë lëkurën e qenit tuaj dhe bëjnë që ata të lëpijnë në mënyrë agresive vendin e infektuar. Edhe pse parazitët zakonisht përqendrohen në një vend, akti i lëpirjes së njollave nga qeni mund të shkaktojë përhapjen e infeksionit . Vëzhgoni me kujdes gëzofin e qenit tuaj dhe kujdesuni për ndonjë parazit. 

6. Irritimi i lëkurës

Kruajtja e lëkurës e shkaktuar nga thatësia është një nga arsyet më të njohura pse qeni juaj mund të vazhdojë të lëpijë putrën e tij/saj. Irritimi i lëkurës shpesh është i rrënjosur në alergjitë e shkaktuara nga mjedisi. Barërat e këqija, pyjet dhe pluhuri specifik mund të shkaktojnë një reagim tek qentë. Simptomat shtesë si sytë e enjtur ose rrjedhja e hundës janë shenja të trajtimit.

7. Infeksionet dytësore

Edhe pse ka shumë arsye se pse qeni juaj ka lëpirë putrat e tij, mbani në mend se lëpirja e vazhdueshme është arsye për të vepruar menjëherë. Konsultimi me një veteriner për të kuptuar shkaqet mund të ndihmojë në përcaktimin e shkakut të lëpirjes obsesive. Nuk këshillohet të prisni shumë pasi këto plagë dhe njolla mund të infektohen. Lëpirja e shpeshtë krijon lagështi në putra dhe mund të çojë në infeksion bakterial. Këto kushte vetëm sa e përkeqësojnë qenin që lëpin putrën e tij dhe mund të çojë në ënjtje dhe skuqje .

“Tani, nëse ndonjëherë shikoni qenin tuaj dhe pyesni veten ‘oh, qeni im po lëpin putrat e tij!” ju e dini saktësisht se çfarë të prisni dhe të kujdeseni për t’u siguruar që qeni juaj është i shëndetshëm dhe i kujdesshëm. Dhe mos harroni të punoni me një veteriner të besuar për të trajtuar infeksionet bakteriale.” – përfundoi Khanal.

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore