7 arsye pse fëmija juaj ka nevojë për një qen pranë vetes

Keni dëgjuar thënien se qentë janë shokët më të mirë të njeriut, apo jo?

A e dini se ata janë të mrekullueshëm edhe për fëmijët tuaj?

Le të zbulojmë së bashku se cilat janë këto arsyet:

  1. Fitimi i Besimit

Fëmijët luftojnë për pranimin midis bashkëmoshatarëve të tyre në shkollë. Të gjithë duan të jenë pjesë e “turmës”. Ata duan të rriten shpejt dhe të jenë të pavarur nga vetja, gjatë gjithë kohës duke u shqetësuar se si notat dhe sjellja i bëjnë ata të duken në sytë e të tjerëve.

Prania e një qeni do ta mbushë jetën e tyre me dashuri dhe mbështetje të pakushtëzuar. Qeni i pranon ata ashtu siç janë, nuk bëhen pyetje. Për të mos përmendur, duke e rritur qenin e tyre dhe duke i trajnuar ata për sjelljen e duhur, fëmija juaj do të ndiejë arritjen e diçkaje të rëndësishme dhe kështu do të bëhet më i sigurt në gjithçka që bën.

  1. Përgjegjësia e të mësuarit

Përfundimisht, fëmijët tanë duhet të mësojnë të kujdesen për veten e tyre. Ndërsa mendimi i foshnjave tona që largohen nga foleja na bën të qajmë dhe ndihemi të mërzitura, ne u mësojmë atyre përgjegjësinë në mënyrë që ata të jenë gati për botën që i pret.

Të kesh një qen është mënyra më e mirë për t’i mësuar fëmijës tuaj rëndësinë e të qenit përgjegjës. Duke filluar nga dita që sillni kafshën tuaj të re në shtëpi, dorëzojini frenat fëmijëve tuaj. Mësojini ata se si ta ushqejnë dhe t’i japin ujë qenit të tyre, sa shpesh t’i marrin për shëtitje, truket e stërvitjes, etj.

Ju do ta shihni fëmijën tuaj të kujdeset ndërsa merr përgjegjësinë totale për rritjen e anëtarit të ri të familjes. Gjithashtu do t’u japë atyre një vlerësim të ri për menaxhimin e kohës dhe kompromisin, pasi ata do të duhet të ngrihen më herët për të nxjerrë qenin jashtë dhe të zbulojnë se atyre mund t’u duhet të heqin dorë nga disa aktivitete shoqërore për të vënë kafshën e tyre në radhë të parë.

 

  1. Përfitimet Shëndetësore

Qentë kanë nevojë për shumë ushtrime gjatë gjithë ditës. Thjesht marrja e tyre për një shëtitje të vockël ose lëshimi i tyre në oborrin e shtëpisë nuk është i mjaftueshëm. Ashtu si fëmija juaj, ata janë plot energji që i duhen për të dalë jashtë.

Gjëja më e mirë për qentë është aftësia e tyre për të luajtur për aq kohë sa fëmija juaj dëshiron. Ata janë të ngazëllyer për të luajtur me etiketa, për të ndjekur topa ose për t’u shtrirë në tokë.Fëmija juaj do të kalojë më shumë kohë në ajër të pastër duke luajtur, dhe shumë më pak kohë ulur para një kompjuteri!

A e dini se të kesh një qen i mban fëmijët tuaj të shëndetshëm në mënyra të tjera? Një studim i bërë në vitin 2012 dhe i botuar në revistën Pediatrics zbuloi se fëmijët që rriten me një qen kanë më pak infeksione të veshit dhe kërkojnë më pak antibiotikë. Thuhet se ata ishin gjithashtu të shëndetshëm 73% të kohës, krahasuar me 65% për fëmijët që nuk kishin qen.

Për më tepër, një studim i përfunduar në 2015 tregoi një lidhje të drejtpërdrejtë midis fëmijëve që kanë qenin e tyre dhe shëndetit më të mirë mendor.

  1. Përmirësimi i Marrëdhënieve Vëllezër dhe Motra

Kjo mund të jetë një arsye për të marrë një qen që mund të mos iu ketë vajtur në mendje deri tani. Nëse keni dy ose më shumë fëmijë, ata me siguri do të duan të marrin pjesë në rritjen e anëtarit më të ri të familjes! A mund t’i imagjinoni fëmijët tuaj duke luajtur së bashku me qenin në vend që të luftojnë gjatë gjithë kohës?

Qeni juaj me siguri nuk do të mungojë kurrë për vëmendjen apo shoqërinë. Ata do të lidhen së bashku për dashurinë e tyre të përbashkët për kafshën dhe shpresojmë se do ta mbajnë këtë marrëdhënie të re dinamike për vitet në vazhdim. Secili nga fëmijët tuaj do të mësojë ende për përgjegjësinë pa e vënë re se ata në të vërtetë po bëhen miq!

 

  1. Mësimi i dhembshurisë

Ne të gjithë e dimë se një qen mund të nuhasë një biftek të madh në pesëdhjetë hapa. Ndjesia e tyre e nuhatjes është e jashtëzakonshme. Në të njëjtën mënyrë, ata gjejnë atë copëz brokoli që “ra” nga pjata e fëmijës suaj (jini të sinqertë këtu … të gjithë e dimë që e hodhën me qëllim!). Qentë kanë një aftësi të çuditshme për të kuptuar kur ka diçka që nuk shkon me ne.

E mbani mend kur keni pasur grip dhe keni qenë në shtrat për një javë? Vë bast se qeni juaj nuk u largua kurrë nga ju. Qentë i mësojnë fëmijët tanë të kuptojnë se si ndihen të tjerët dhe të japin mbështetje kur është e nevojshme. Dhembshuria ndaj të tjerëve do të bëhet natyra e dytë për një fëmijë që rritet me një qen.

  1. Shoqëria

Të gjithë kanë nevojë për një mik që të largojë vetminë dhe të ketë dikë për të folur. Fëmija juaj nuk bën përjashtim. Në fakt, është jashtëzakonisht e rëndësishme për zhvillimin e tyre personal dhe shoqëror.

Të rriturit me qenin e tyre u jep fëmijëve një mik më të mirë i cili është gjithmonë atje dhe i gatshëm të dëgjojë.

Ata gjithmonë kanë një shok loje gati për të shkuar me vetëm një bilbil. Më e rëndësishmja, fëmijët bëhen më socialë për kafshët e tyre dhe shpesh humbasin ndrojtjen e mëparshme që kishin me njerëzit. Thjesht bëjini ata të flasin për qenin e tyre dhe shikojini si do të tregojnë me kënaqësi!

  1. Mbrojtja Personale

Bota e sotme është një vend i rrezikshëm, veçanërisht për fëmijët që kanë besim. Qentë lidhen shpejt me familjet e tyre, duke i bërë ata qendrën e universit të tyre. Ata do të bënin gjithçka për ata që duan.

Ndërsa kjo u jep prindërve një ndjenjë rehatie, qentë mund të bëhen shumë mbrojtës.

Qeni juaj duhet të jetë i shoqëruar mirë dhe të dijë urdhrat bazë të bindjes. Sesionet e trajnimit janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për ta mbajtur fëmijën tuaj të angazhuar me qenin dhe të ndjeni një ndjenjë të arritjes.

 

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore