I ftohti në dimër dhe kujdesi për katërputroshët

Gjatë dimrit, shumë njerëz pyesin nëse është shumë ftohtë që qentë e tyre të jenë jashtë. Ndiqni këto këshilla sezonale për ta mbajtur qenin tuaj ngrohtë gjatë gjithë sezonit.

A ftohen qentë në dimër?

Po, qentë ftohen në dimër. Ashtu si njerëzit, qentë janë gjithashtu të ndjeshëm ndaj hipotermisë dhe ngricave. Qentë qe rrinë në shtëpi gjithashtu kërkojnë kujdes të veçantë në dimër. “Ajri i thatë është po aq i vështirë për qenin tuaj sa është për ju,” thotë Zay Satchu, DVM dhe themelues i Bond Vet në Brooklyn, Nju Jork. “Sigurohuni që ata të kenë akses të vazhdueshëm me ujë. Nëse qeni juaj ka një hundë të thatë në dimër, mund të konsideroni gjithashtu një balsam hundësh të përshtatshëm për kafshët shtëpiake për ta mbajtur atë të hidratuar.”

“Kjo ndryshon në varësi të rracës, por një rregull i mirë është nëse është shumë ftohtë për ju, ka të ngjarë të jetë shumë ftohtë për ta,” thotë Satchu. “Rracat me gëzof më të trashë rrjedhin zakonisht nga zona me klimë më të ftohtë dhe do të kenë një tolerancë më të lartë për temperaturat e ulëta.” Kjo do të thotë që një husky siberian ka të ngjarë të ketë më shumë tolerancë ndaj të ftohtit sesa një qen me gëzof qimeshkurtër.

Shenjat që tregojnë se qeni juaj është shumë i ftohtë

“Kur qentë janë të ftohtë, ata mund të dridhen, të kenë një qëndrim të përkulur dhe të heqin ose mbajnë putrat e tyre nga toka,” thotë Satchu. “Në raste ekstreme, hipotermia është e mundur. Shenjat e hipotermisë përfshijnë letargjinë, ngurtësimin e muskujve, dobësinë, uljen e vigjilencës mendore dhe madje edhe humbjen e vetëdijes.” Ju duhet të kërkoni trajtim të menjëhershëm nëse qeni juaj shfaq shenja hipotermie.

Çfarë duhet të bëni nëse qeni juaj bëhet shumë i ftohtë

“Racat më të vogla dhe racat me shtresa shumë të shkurtra ose të hollë do të jenë më të ndjeshme ndaj të ftohtit. Nëse është shumë ftohtë për ju, ndoshta është më mirë t’i jepni qenit tuaj një pallto ose pulovër,” thotë Satchu.

Asnjëherë mos e lini një qen pa mbikëqyrje në një makinë të ftohtë, pasi ai mund të përshpejtojë simptomat e hipotermisë. Nëse qeni juaj po shfaq ndonjë shenjë hipotermie ose ngrirjeje, telefononi menjëherë veterinerin tuaj.

Si t’i mbani putrat e qenit tuaj të mbrojtura nga i ftohti

Putrat janë një nga zonat e pakta të trupit të qenit që nuk mbrohen nga gëzofi dhe për rrjedhojë janë të prirura ndaj të ftohtit”, thotë Satchu. “Qentë mund të vuajnë nga ngrirja nëse kushtet janë të rënda. Nëse Fido do ta tolerojë atë, çizmet janë një mënyrë e shkëlqyer për të mbrojtur putrat nga i ftohti dhe nga kripa, rëra që përdoren në vendkalime.” Nëse çizmet nuk janë stili i qenit tuaj, fshirja e putrave me sapun dhe ujë apo edhe peceta për qen mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit.

A ftohen qentë natën?

Është e mundur që qentë të ftohen gjatë natës, edhe nëse mbahen brenda. “Nëse mendoni se qeni juaj po ftohet gjatë natës, merrni parasysh t’i jepni atij një batanije komode për t’u strukur në shtrat. Shumica e qenve nuk do të ndjejnë ftohtë gjatë natës ose do të kërkojnë një vend më të ngrohtë nëse e bëjnë këtë,” thotë Satchu.

Rracat e qenve të motit të ftohtë që gëzojnë kushtet e dimrit

Rracat e qenve të motit të ftohtë si Great Pirenees, Saint Bernards dhe Newfoundlands u edukuan si qen pune në klimat veriore dhe janë më të përshtatshëm për temperaturat më të ulëta. “Ata të gjithë kanë gëzof të gjatë dhe të trashë që i mbrojnë nga kushtet e ftohta dhe me dëborë”, thotë Satchu. Në përgjithësi, qentë me gëzof të dyfishtë dhe veshë më të vegjël që i rezistojnë ngricave, lulëzojnë më mirë në klimat e ftohta.

 

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore