Dy arsye pse qeni gërmon oborrin tuaj

pse qeni germon

Ka disa arsye të mundshme pse qeni juaj po gërmon oborrin tuaj. Është e rëndësishme të bëni një punë të vogël detektive për të zbuluar se cila vlen për qenin tuaj.

Për argëtim dhe gëzimin e pastër të gërmimit

Qentë mund të jenë krijesa lozonjare që u pëlqen të argëtohen në çdo hap. Nëse qeni juaj mbetet vetëm në oborr për periudha të gjata, ka të ngjarë të mërzitet. Ju mund të mendoni se oborri juaj është vendi i përsosur për të parë fqinjët, të vrapojë ose të shtrihet në diell, por ai mund ta konsiderojë këtë të mërzitshme pas disa minutash dhe të fillojë të përdorë aktivitete më pak të favorshme për të kaluar kohën.

mbajtja e nje qeni

Qentë kënaqen duke gërmuar. Ju mund të mendoni se kjo është e çuditshme, por me siguri keni parë fëmijë që gërmojnë vrima të mëdha në rërën e plazhit vetëm për argëtim. Qentë shpesh konsiderohen se kanë aftësinë mendore të një fëmije të vogël dhe kjo mund të shihet në mënyrën se si ata i përgjigjen mjedisit të tyre. Me pak fjalë, gërmimi është thjesht argëtim!

Çfarë të bëni: Në vend që të përpiqeni ta mësoni qenin tuaj të mos gërmojë, mësojeni ku dhe çfarë të gërmojë. Për shembull, kutitë e rërës nuk janë vetëm për fëmijët; qentë gjithashtu mund të mësojnë t’i duan. Blini një kuti, vendoseni në një vend me hije dhe mbusheni me rërë natyrale, jo toksike dhe stërviteni që ta përdorë.

Ai po përpiqet të qëndrojë i freskët ose i ngrohtë

Qentë gjithashtu hapin vrima në përpjekje për t’u ngrohur ose freskuar. Nëse një qen lihet jashtë në nxehtësinë e verës, ai mund të mësojë se sa më thellë të gërmojë, aq më freskët bëhet. Në dimër, është e kundërta; sa më thellë shkon, aq më ngrohtë ndihet. Në këtë situatë, gërmimi i qenit tuaj thjesht shkaktohet nga dëshira për temperatura më të rehatshme.

kujdesi per qenin

Çfarë të bëni: Zgjidhja për këtë problem gërmimi është e thjeshtë. Sillni qenin tuaj në ambiente të mbyllura kur koha është shumë e ftohtë ose shumë e nxehtë për të. Për më tepër, në një mot të ngrohtë me diell, sigurohuni që ai të ketë qasje në hije, ujë të freskët, lodra të mbushura me ushqim të ngrirë, apo edhe pishinë të një fëmije për t’u freskuar.

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore