Aktivitete argëtuese për qenin tuaj për të djegur energji shtesë

Argëtim në natyrë me qenin tuaj

Shëtitjet

Marrja e qenit për shëtitje është një nga mënyrat më thelbësore për të djegur energjinë mendore dhe fizike. Ajo djeg energji fizike sepse qeni juaj është duke ecur. Ajo djeg energji mendore sepse qeni juaj mund të shohë gjëra të reja dhe të nuhasë të gjitha aromat. Shëtitjet janë shpesh parajsë për qenin.Qentë duan të shkojnë në aventura dhe parqet krijojnë aventura të shkëlqyera! Është kënaqësi për ju dhe qenin tuaj. Shikoni të gjitha parqet në zonën tuaj që janë miqësore me qentë dhe vizitoni secilën prej tyre.

Ju mund t’i bëni shëtitjet më argëtuese dhe të ndihmoni qenin tuaj të djegë më shumë energji duke u sjellë paksa i çmendur. Qentë e duan nëse ndryshoni ritmin me të cilin po ecni, ndoshta filloni të vraponi ose të kapërceni. Ata do të befasohen shumë! Ju gjithashtu mund të kaloni në mënyrë të rastësishme rrugën (kur është e sigurt) dhe të ktheni drejtimet që zakonisht nuk shkoni. Ecja mbrapa gjithashtu e bën ecjen më argëtuese!

Një tjetër gjë argëtuese për të bërë është të interesoheni më shumë për shëtitjen. Shihni atë nga këndvështrimi i qenit tuaj. Tregojini qenit tuaj gjëra gjatë rrugës për të cilat mendoni se do të ishte i interesuar.

Pishina për fëmijë

Nëse keni një oborr, marrja e një pishine për fëmijë mund të jetë shumë argëtuese për qenin tuaj. Ka kaq shumë gjëra argëtuese që mund të bëni me një pishinë për fëmijë. E para është e qartë. Mbusheni me ujë dhe lëreni qenin tuaj të kënaqet në diell.

Nëse keni një racë veriore që e do borën, mund ta mbushni pishinën me akull. Racat veriore si Husky e duan këtë version të lojës në pishinë! Sigurohuni që të bëni një video, do të dëshironi ta shihni përsëri.

Ju gjithashtu mund ta mbushni pishinën me papastërti ose rërë. Më pas groposni ëmbëlsirat në papastërti ose rërë. Shumica e qenve do të gëzojnë mundësinë për të gërmuar.

Spërkatës

Disa qen e duan ujin dhe spërkatësit e ujit mund të jenë jashtëzakonisht të këndshëm për ta. Disa qen thjesht duan të lagen, ndërsa të tjerë do të përpiqen të ndjekin ujin. Ky mund të jetë një aktivitet i mrekullueshëm që fëmijët dhe qentë të bëjnë së bashku.

Flluska

Sepse shumica e qenve pëlqejnë të ndjekin gjërat, shumë do të ndjekin edhe flluskat! Nëse keni një qen me energji super të lartë që luan me flluska në një ditë me erë është një opsion i mirë. Qentë e tjerë do të jenë më pak të motivuar dhe ndjekja e flluskave në një ditë që nuk fryn erë është një zgjedhje më e mirë. Pasi qenit tuaj i pëlqen të ndjekë flluskat, bëjeni atë më argëtues duke bërë një sërë madhësish flluskash.

Ushqimi në natyrë

Nëse keni një oborr të rrethuar, mund t’i hidhni edhe ushqimet e qenit tuaj në oborr. Atëherë ai do të duhet të përdorë hundën për të gjetur darkën e tij. Disa qen e shohin këtë shumë të këndshme.

Megjithatë, kjo nuk duhet të bëhet nëse spërkatni ose trajtoni lëndinën tuaj me kimikate. Ju nuk dëshironi që qeni juaj të hajë këto kimikate. Gjithashtu, çdo ushqim që qeni juaj nuk e gjen mund të tërheqë kafshë të egra.

Aktivitetet e brendshme për qenin tuaj

Së pari, unë do të rekomandoja të merrni një Kong ose një lodër tjetër që mund ta mbushni me ushqim për qenin tuaj. Ju mund t’i mbushni lehtësisht këto lodra me ushqimin normal të qenit tuaj. Hiqeni tasin dhe përdorni një Kong. Ky ushqim i ngadalshëm do të djegë energjinë mendore.

Ka edhe disa lodra argëtuese enigmash që mund t’i provoni me qenin tuaj. Megjithatë, sapo qeni juaj ta kuptojë, ai do t’i gjejë të gjitha ushqimet më shpejt.

Ju gjithashtu mund të bëni lodra puzzle për qenin tuaj. Mjafton të kërkoni në google “lodrat e enigmës DIY për qentë” dhe do të gjeni shumë opsione.

Gjuetia e thesarit

Në vend që të vendosni ushqimin e qenit tuaj në një tas ose në një lodër, ju e fshihni atë. Zakonisht funksionon mirë për të fshehur ushqimin e tij të gjithë në një dhomë. Mos i fshihni kur qeni juaj është atje… qentë gjithmonë mashtrojnë në këtë lojë nëse e bëni këtë.

Fshihni ndoshta disa ushqime nëpër dhomë. Nën një karrige, nën një batanije, në një kuti të zbrazët, në divan, në disa kuti etj. Në fillim, fshihni ushqimin në grumbuj që të jetë më e lehtë. Pastaj, ndërsa qeni juaj bëhet më i aftë duke gjetur ushqimin, ju mund të fshihni më pak pjesë së bashku.

Sigurohuni që ta shikoni atë dhe të ndërhyni nëse ai fillon të gërmojë në jastëkët e divanit ose të përtypë një batanije.

Qeni juaj do të duhet të përdorë energji mendore dhe fizike për të gjetur vaktet e tij. Më shumë si kushërinjtë e tij të egër, ujqërit. Është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer që ai të arrijë të ushtrojë hundën e tij të fuqishme.

Nuk jeni të sigurt që dëshironi të fshihni ushqimin e qenve në të gjithë shtëpinë tuaj? Epo, si thua për një arkë thesari? Thjesht gjeni një kuti në të cilën qeni juaj mund të përshtatet ose të paktën të fusë lehtësisht kokën dhe gjysmën e përparme. Më pas mbushni kutinë me lodrat e tij dhe spërkatni ushqimin e tij sipër. Ai do të duhet të heqë lodrat e tij për të marrë të gjitha trajtimet!

Nëse nuk keni mjaft lodra për të mbushur kutinë dhe për ta bërë lojën mjaft sfiduese, mund ta mbushni kutinë me copa letre të mbushura. Ruajeni letrën për herën tjetër për të reduktuar mbetjet.

Mund të provoni ta hidhni lodrën ose topin lart/poshtë disa shkallëve. Kjo është shumë e lodhshme për shumicën e qenve. Por mos e bëni këtë nëse qeni juaj ka probleme me kyçet apo raca e tij është e prirur ndaj problemeve të kyçeve. Ju mund ta vendosni qenin tuaj në një vend qëndrimi ose të kapeni pas qenit tuaj, pastaj të hidhni topin. Thuaj “3…2…1…Shko!” dhe më pas lëshojeni qenin dhe përpiquni të garoni me të për të arritur lodrën. Qentë e duan konkurrencën e kësaj, edhe pse ata pothuajse gjithmonë fitojnë.

hide-n-seek

Ju gjithashtu mund të luani hide-n-seek me qenin tuaj. Nëse keni më shumë persona në shtëpi, atëherë loja mund të jetë edhe më argëtuese! Nëse jeni vetëm vendosni qenin tuaj në një vendqëndrim dhe më pas fshihuni. Pasi të keni një vend të mirë të fshehtë, thirrni qenin tuaj tek ju. Jepini atij shumë lëvdata, përkëdhelje dhe ndoshta një snack kur të zbulojë vendin tuaj të fshehur.

Kjo është një mënyrë e shkëlqyer që qeni juaj të djegë energji mendore kur ai përpiqet t’ju gjejë. Gjithashtu djeg energji fizike, sepse shumica e qenve do të ushtrohen duke u përpjekur t’ju gjejnë. Kjo u jep atyre një mundësi të mirë për të përdorur hundën dhe veshët e tyre.

Përtypja

Ky është një nga aktivitetet e preferuara të shumicës së qenve. Një përtypje e mirë do të sigurojë ushtrime mendore dhe fizike për qenin tuaj. Përtypjet që janë të pasura me proteina shtazore dhe me pak karbohidrate janë më të mirat. Gjëra të tilla si shkopinjtë ngacmues, veshët e derrit, veshët e qingjit janë të gjitha opsione të shkëlqyera.

Sigurohuni që t’i ushqeni të papërpunuara dhe jo të gatuara ose të tymosur, gatimi mund të shkaktojë që kocka të bëhet e brishtë dhe ka më shumë gjasa të copëtohet.

Ju mund ta ushqeni qenin tuaj me një kockë të papërpunuar në një dhomë që ka një dysheme lehtësisht të pastrueshme, si kuzhina. Gjithashtu, sigurohuni që të vëzhgoni përtypjen e qenit tuaj. 

Kockat e papërpunuara rekreative do të mbajnë shumicën e qenve të zënë për orë të tëra. Është e lodhshme si mendërisht ashtu edhe fizikisht për një qen të përtypë një kockë. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm nëse keni një qen me energji të lartë dhe jo shumë mundësi për ta ushtruar atë jashtë.

Stërvitja

Stërvitja mund të djegë sasi të mëdha energjie mendore, e cila është e mrekullueshme për shumicën e qenve, por veçanërisht për racat e bagëtive. Mund të kontrolloni në internet ose të blini një libër mbi truket për të trajnuar qenin tuaj. Zgjidhni disa për të cilat dëshironi të trajnoni qenin tuaj.

Një tjetër mundësi do të ishte të stërvitni qenin tuaj për të ndihmuar në punët e përditshme nëpër shtëpi!

Sigurohuni që të përdorni gjithmonë metoda pozitive të trajnimit për rezultatet më të mira. Përqendrohuni në shpërblimin e qenit tuaj për atë që ai po bën siç duhet. Është një ide e mirë që seancat stërvitore të jenë të shkurtra në mënyrë që qeni të mos humbasë interesin. Bëhuni të trishtuar kur seanca stërvitore përfundon. Kjo do t’i kalojë qenit dhe ai do të jetë shumë më i emocionuar për mësimin e ardhshëm.

Ka shumë aktivitete argëtuese që mund të bëni me qenin tuaj brenda ose jashtë. Këto aktivitete do ta ndihmojnë atë të djegë një pjesë të energjisë së tepërt. Plus, aktivitetet janë argëtuese për të dy dhe do t’ju ndihmojnë të afroheni dhe të forcoheni së bashku.

Leave a Reply

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Menuja kryesore