Ushqim dietik-Lenda 2 kg

2,450.00 L

Shitur nga: Dyqan me Ushqime dhe Aksesore per Kafshet Shtepiake Pluto.al

999 in stock

Ushqim i plotë dietik për qentë e rritur i indikuar për mbështetjen e metabolizmit të lipideve në rastin e hiperlipidemisë dhe për të reduktuar peshën e tepërt trupore. Niveli i ulët i dietës me yndyrë.

Pikat kryesore:

Përmbajtja e ulët e yndyrës.

Energjia e metabolizueshme < 3190 Kcal/Kg.

Probiotikët dhe ushqimet funksionale për një shëndet më të mirë gastrointestinal dhe imunitar.

PNP 22 dhe PNP 25.

Përbërja:

Mish i freskët gjeldeti, oriz i plotë, proteina e shpendëve të dehidratuara, fibra bishtajore (bishtaja e karobit), perime (patate e ëmbël, bizele, fasule jeshile, karrota, angjinarja), niseshte bizele, maja birre, mëlçi e hidrolizuar shpendësh, vaj pule i rafinuar, lignocelulozë, e dehidratuar Vezë, tul i dehidratuar i mollës, mielli i zooplanktonit detar (Krill, burim i acideve yndyrore Omega 3), FAEC Complete (ekstrakti Yucca schidigera, produkte majash (Saccharomyces cerevisiae, si burim i MOS dhe nukleotideve), glukozaminë, kondroitilmetil, chondroitil sulphateten rrënja, Salvia rosmarinus, Melissa officinalis, Taraxacum officinale, Salvia officinalis, Minthostachys verticillata, Cynara scolymus, Silybum marianum), FAEC Digestive (produktet e majave (Saccharomyces cerevisiae, burimi i MOS dhe nukleotideve të rrënjëve (inulros) Melissa officinalis, Taraxacum officinale, Salvia officinalis, Minthostachys verticillata, Vaccinium macrocarpon, Cynara scolymus, Silybum marianum), FAEC Inmmune (Panax ginseng , Punica granatum, Zingiber officinale, Urtica dioica, Camellia sinensis, Curcuma longa),FAEC Probio (Enterococcus Faecium, Lactobacillus Plantarum).

Përbërësit analitikë:

Proteina 23,5%, Yndyrna të papërpunuara 7%, Hiri i papërpunuar 6,6%, Fibra të papërpunuara 8%, Lagështi 10%, Kalcium 1,1%, Fosfor 0,9%, Natrium 0,2%. ME 2949 Kcal/Kg

Përfitimet:

Mbështetja e metabolizmit të lipideve në rast të hiperlipidemisë.

Hiperlipidemia është sipas definicionit një përqendrim i lartë i lipideve në serum. Ky përqendrim i ngritur i lipideve në gjak, i palidhur me marrjen e ushqimit, është për shkak të paaftësisë për të metabolizuar yndyrnat. Kjo përfshin hipertrigliceminë dhe hiperkolesteroleminë, dhe mund të ndodhë në mënyrë idiopatike ose si pasojë e sëmundjeve të lidhura si pankreatiti, problemet gastrointestinale, obeziteti, diabeti….

Qentë janë të aftë të gëlltisin sasi të mëdha yndyre në dietën e tyre, kështu që nëse zbulohen nivele të larta të triglicerideve ose kolesterolit, kjo nuk është domosdoshmërisht për shkak të marrjes së dietës, ekziston një predispozicion gjenetik si në rastin e Schnauzer në miniaturë, por menaxhimi i tij ushqimor është i thjeshtë. me një konsum të ulët të yndyrës në dietën e tyre dhe përfshirjen e fibrave dietike arrihen përmirësime të mëdha. Përdorimi i acideve yndyrore Omega-3, kryesisht nga peshku, është një aleat i mirë në kontrollin e triglicerideve. Dhe megjithëse ende nuk ka prova të mjaftueshme te qentë, tek njerëzit është treguar se përdorimi i shtameve si Lactobacillus plantarum është efektiv në rastet e hiperlipidemisë. Ajo që është demonstruar është përfitimi i kontributit të saj në përmirësimin e mikrobiotës kundrejt ndikimit tipik të trajtimit farmakologjik.

Reduktimi i peshës së tepërt.

Mbipesha dhe obeziteti janë disa nga sëmundjet kronike më të përhapura në praktikën veterinare, midis 25 dhe 45% paraqesin disa nga këto sëmundje. Këto janë shkaktarë për sëmundje të tjera dytësore. Rënia e cilësisë së jetës dhe jetëgjatësisë kërkon një shkallë të lartë ndërgjegjësimi sepse, për fat të mirë, menaxhimi ushqimor i kësaj sëmundjeje është i thjeshtë, megjithëse kërkon vëmendje dhe disiplinë nga ana e pacientit për një performancë efektive. Akumulimi i yndyrës në indin dhjamor është për shkak të një çekuilibri në konsumin e energjisë dhe proteinave, pra mbiushqyerja, me predispozicion në rastin tuaj, karakterizohet nga raca, mosha, tredhja ose aktiviteti fizik, me një faktor të madh kundër si është. Jeta sedentare dhe përtacia, mërzia, stresi që mund të gjenerojnë dhe të çojnë në një konsumim të përkeqësuar të ushqimit dhe rrjedhimisht në peshë të tepërt.

Sa i përket racave, ka një prirje për të qenë mbipeshë racat si Beagle ose Labrador, duke qenë racat e përziera janë më pak të prirur për të zhvilluar këto sëmundje. Patologjitë endokrine si hipotiroidizmi, diabet etj, janë veçanërisht të rëndësishme.

Është e nevojshme të merret parasysh mosha, në kundërshtim me besimin popullor, obeziteti nuk është një sëmundje tipike në moshat e avancuara në vetvete, është ndërthurja e një diete joadekuate së bashku me stilin e jetesës sedentare që ne shkaktojmë tek qentë tanë. Këto kafshë janë ato që përfundojnë duke detyruar, kryesisht, shfaqjen e mbipeshës ose obezitetit. Së fundi, ndodh që obeziteti në fazat e hershme të zhvillimit të jetë veçanërisht i rrezikshëm sepse indukton praninë e adipociteve gjatë gjithë jetës së kafshës, kështu që do të gjejmë një kafshë me prirje për obezitet dhe mbipeshë gjatë gjithë jetës së tij.

Kastrimi ose gonadektomia shkakton një ulje të kërkesave metabolike në të njëjtën kohë që zhdukja e estrogjeneve ose androgjeneve mund të rrisë marrjen e ushqimit, pra nevoja për të rregulluar dietën pas kastrimit.

Trajtimi i kësaj sëmundjeje është veçanërisht i rëndësishëm pasi është një shkaktar për shumë sëmundje të tjera dytësore si predispozicion për diabetin, hipertensionin, hiperlipideminë, si dhe me ndikim negativ në patologji të kyçeve, të frymëmarrjes, kardiake etj.

Për sa i përket menaxhimit ushqimor të këtyre sëmundjeve, qëllimi është energjia e ulët e metabolizueshme deri në arritjen e peshës së synuar trupore, dhe për këtë arsye kërkohen receta të optimizuara me një nivel më të lartë të lëndëve ushqyese për të kompensuar marrjen më të ulët të energjisë.

 

 

Additional information

Weight 0.05 kg
Bëhu i pari që lë një vlerësim

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *

Komente

Ende nuk ka komente.

Menuja kryesore